25 Ocak 2019
Siesta X Base’18 Sergisi Galata Rum Okulu’nda Açıldı

2017’de ilki gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören yeni nesil sanatçı platformu BASE,  20 - 23 Aralık tarihleri arasında Türkiye’nin dört bir yanından yeni mezun sanatçı adaylarının projelerini sanatseverlerle buluşturuyor. 

BASE’17’ye katılan 15 genç sanatçı bu yıl, Siesta sandalyelerini ‘art chair’e dönüştürerek, yerlerini 2018 sanatçılarına bırakıyor. Farklı üretim ve malzeme tekniklerini kullanarak, Siesta sandalyelerini enstelasyon haline getiren sanatçılar, sergi ziyaretçilerine interaktif bir deneyim de yaşatıyor.

Ülkenin dört bir yanından yeni mezun genç sanatçı adaylarının yapıtlarını 20-23 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nun çatısı altında buluşturan BASE, 20 şehirde 30 üniversiteden, sanat kariyerinin başında 94 sanatçının, farklı disiplinlerde 100’ü aşkın yapıtı, Galata Rum Okulu’nda bir araya geliyor. 

Galata Rum Okulu’nun 3 katına yayılan ve “Bu, ben olabilir mi?”, “Bir evim var mı?”, “Düşlerim gerçek mi?” sorularına yanıt arayan Derya Yücel küratörlüğündeki BASE sergisi, Mardin’den Antalya’ya, Batman’dan Kayseri’ye, Muğla’dan Sakarya’ya, 20 şehirde 30 üniversiteden sanat kariyerinin başındaki 94 gencin resim, seramik, video, heykel, yerleştirme,  fotoğraf,  baskı, cam ve grafik tasarım gibi farklı disiplinleri buluşturuyor. 

Plastik mobilya sektörünün 41 yıldır lider markası olan Siesta, 2018-2019 Euroleague Basketbol resmi sponsorluğu ile sporu uluslararası platformda destekliyor. Siesta, BASE iş birliği ile markanın estetik ve fiziksel duruşunu, genç sanatçıların çalışmalarıyla sanatseverlerle buluşturarak, sanatı ve genç sanatçıları da desteklemeyi amaçlıyor.

BASE Hakkında

BASE Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlar sergisi. Türkiye genelinde tüm Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getiriyor. Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmayı hedefleyen BASE, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlıyor . Türkiye’nin gelecek sanatçı nesline ışık tutacak olan Base, aynı zamanda galeri, koleksiyonerler, sanatseverlerin ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor.