02 Ocak 2019
Base İstanbul 2018'de Siesta Art Collection Sergilendi

2017’de ilki gerçekleştirilen ve yoğun ilgi gören yeni nesil sanatçı platformu BASE, 20 - 23 Aralık tarihleri arasında yeni mezun sanatçı adaylarının projelerini sanatseverlerle buluşturdu.

Türkiye’nin dört bir yanından genç sanatçı adaylarının yapıtlarını 20-23 Aralık tarihleri arasında Galata Rum Okulu’nun çatısı altında buluşturan BASE, 20 şehirde 30 üniversiteden, sanat kariyerinin başında 94 sanatçının, farklı disiplinlerde 100’ü aşkın yapıtını bir araya getirdi. BASE’17’ye katılan 15 genç sanatçı bu yıl, Siesta sandalyelerini ‘art chair’e dönüştürerek, yerlerini 2018 sanatçılarına bıraktı. Farklı üretim ve malzeme tekniklerini kullanarak, Siesta sandalyelerini enstelasyon haline getiren sanatçılar, sergi ziyaretçilerine interaktif bir deneyim de yaşattı.

Galata Rum Okulu’nun 3 katına yayılan ve “Bu, ben olabilir mi?”, “Bir evim var mı?”, “Düşlerim gerçek mi?” sorularına yanıt arayan Derya Yücel küratörlüğündeki BASE sergisi, Mardin’den Antalya’ya, Batman’dan Kayseri’ye, Muğla’dan Sakarya’ya, 20 şehirde 30 üniversiteden sanat kariyerinin başındaki 94 gencin resim, seramik, video, heykel, yerleştirme, fotoğraf, baskı, cam ve grafik tasarım gibi farklı disiplinleri buluşturdu.

BASE Hakkında

BASE Türkiye’deki ilk kolektif Güzel Sanatlar Fakülteleri yeni mezunlar sergisi. Türkiye genelinde tüm Güzel Sanatlar Fakülteleri’nin resim, heykel, fotoğraf ve video, grafik tasarım, görsel iletişim tasarımı, baskı sanatları, cam ve seramik bölümlerinden yeni mezun öğrencilerin çalışmalarını aynı çatı altında bir araya getiriyor. Yeni mezun sanatçı adaylarını kamu, sanat sektörü, yaratıcı endüstriler ve medya ile buluşturmayı hedefleyen BASE, mezuniyetten profesyonel sanat hayatına geçişlerinde onlara destek olmayı, kariyerlerine bir ivme ve yön kazandırmayı amaçlıyor . Türkiye’nin gelecek sanatçı nesline ışık tutacak olan Base, aynı zamanda galeri, koleksiyonerler, sanatseverlerin ve yaratıcı endüstrilerin de genç yetenekler keşfetmesine aracı olma misyonu taşıyor.

MimarizmOggustoArtfullivingMilliyet SanatAydınlık